W ciążę można zajść dopiero w przypadku dni płodnych. Oczywiście kobieta nie jest zdolna do poczęcia dziecka codziennie. Jeśli partnerzy chcą zwiększyć swoje szanse na zapłodnienie, to należy uprawiać seks właśnie w dni płodne. Przy braku problemów zdrowotnych na pozytywny wynik testu ciążowego nie będzie trzeba długo czekać. Oczywiście zawsze należy zachować ostrożność, jeśli ktoś nie planuje powiększenia rodziny. Kierowanie się wyłącznie wyliczeniem dni płodnych i niepłodnych może być zgubne.
Co warto wiedzieć o cyklu menstruacyjnym?
Jest wiele sposobów na ustalenie okresu płodności i niepłodności. Można obserwować swoje ciało i przykładowo mierzyć temperaturę, sprawdzać wygląd i konsystencję śluzu z pochwy. Dostępne są także specjalne kalkulatory online, które obliczają mniej więcej dni płodne i niepłodne. Cykl miesiączkowy składa się z różnych faz. Można mówić o fazie niepłodności względnej, fazie płodnej i fazie niepłodności bezwzględnej. Niepłodność względna rozpoczyna się pierwszego dnia cyklu, czyli po wystąpieniu krwawienia. Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest niewielkie ze względu na niedojrzałą komórkę jajową. Niestety nie ma stuprocentowej gwarancji, że nie dojdzie do zapłodnienia w przypadku uprawiania seksu bez zabezpieczenia, szczególnie przy krótkim cyklu miesiączkowym.
Kiedy kobieta ma dni płodne?
Jeśli ktoś chce obliczyć, kiedy przypadają dni płodne, to trzeba oczywiście znać datę ostatniej miesiączki. Znaczenie ma pierwszy dzień krwawienia i średnia długość cyklu. Kolejnym etapem będzie określenie dnia owulacji, czyli jajeczkowania. Jest to moment, w którym dochodzi do uwolnienia komórki jajowej i jej przemieszczenia się do jajowodu. Staje się ona gotowa do zapłodnienia. Może do niego dojść na tydzień przed owulacją i do 4 dni po zakończeniu jajeczkowania. Dni płodne można poznać po przejrzystym i rozciągliwym śluzie z pochwy. Podwyższa się także temperatura ciała w niewielkim stopniu. Niektóre kobiety odczuwają dolegliwości bólowe w podbrzuszu. Może także wystąpić charakterystyczne plamienie owulacyjne.
Kiedy są dni niepłodne?
Jeśli ktoś chce zabezpieczyć się przed zajściem w ciążę wyłącznie na podstawie orientacyjnych wyliczeń dni płodnych, to niestety może się bardzo zdziwić. Faza względnej niepłodności jest trudna do sprecyzowania. Wiele czynników wpływa na przebieg cyklu menstruacyjnego. U szeregu kobiet miesiączkowanie jest nieregularne. Na zaburzenia wpływa stres, dieta, styl życia, infekcje i różne schorzenia. Trzeba również pamiętać o tym, że u każdej kobiety dojrzewanie komórki jajowej przebiega inaczej. Nie można idealnie wyliczyć dni niepłodnych. Zdarza się, że już pod koniec menstruacji kobieta staje się płodna. Przyjmuje się, że faza bezwzględnej niepłodności trwa mniej więcej 14 dni. U niektórych kobiet będzie to tylko kilka dni, u innych o niepłodności można mówić przez ponad 2 tygodnie w miesiącu. W fazie względnej niepłodności śluz jest bardzo skąpy lub nie występuje w ogóle. Może być również biały, kremowy, nierozciągliwy.