ulicamalucha.pl

Blog tematyczny o rodzinie, dziecku i ciąży.

Dziecko

Jakie zabawki wspierają rozwój dziecka?

Jakie zabawki wspierają rozwój dziecka?

Zabawki to coś, z czym zawsze kojarzy nam się dzieciństwo. Maluchy uwielbiają wszelkie zabawki- od pluszaków przez klocki aż po grające i tańczące przedmioty w żywych kolorach. Ogromny wybór sprawia, że rodzice mają nie lada zadanie, by mądrze wybierać zabawki dla swojego malucha. Co warto wiedzieć, by wspierać rozwój dziecka?

Zabawki- nieodłączny element dzieciństwa

Mało kto wyobraża sobie dzieciństwo bez zabawek. Choć na przestrzeni lat zabawki wyglądały nieco inaczej, spełniały zasadniczo tę samą rolę, którą spełniają obecnie- mają bawić, sprawiać radość i wywoływać uśmiech u dziecka, a jednocześnie wspierać jego rozwój na wielu płaszczyznach. Dzisiaj wybór zabawek jest ogromny. Dostępne są całe serie zabawek związanych z daną tematyką czy np. ulubioną kreskówką maluchów. Przykładem mogą być np. pluszaki z bajki Psi Patrol. Zabawki to nieodłączny element dzieciństwa, a na rodzicach spoczywa odpowiedzialność za ich mądry wybór.

Zabawki edukacyjne dla młodszych i starszych dzieci

Zabawki edukacyjne to doskonały pomysł bez względu na wiek. Dla najmłodszych dzieci świetnie sprawdzają się drewniane zabawki, które są trwałe i wytrzymałe. Z pewnością przeżyją one niejeden upadek na podłogę. Dla nieco starszych dzieci dobrym pomysłem są gry planszowe czy klocki Lego, wspierające kreatywność i rozwój wyobraźni przestrzennej. Niesłabnącą popularnością cieszą się także książki papierowe, które dopasowane do wieku dziecka, sprawią radość i będą świetnym pierwszym krokiem do edukacji.

Zabawki sensoryczne- czym są i jakie funkcje spełniają?

Zabawki sensoryczne to wszystkie te zabawki, które skupiają się wokół doznań sensorycznych, a więc dotyku, wzroku czy zapachu. Takie zabawki mogą mieć ciekawą fakturę, intrygujące kształty. Mogą być wykonane z różnych materiałów. Doskonale wspierają rozwój malucha w różnym wieku, a do tego są świetną zabawą. Zabawki sensoryczne to np. gumowe piłeczki i różnych fakturach, idealne do zabawy na dywanie, w wodzie czy w piaskownicy.

Czy warto kupować zabawki interaktywne?

Wiele kontrowersji narosło wokół zabawek interaktywnych. Współczesny punkt widzenia mówi, że im mniej grających zabawek, tym lepiej. Warto jednak wiedzieć, że interaktywne zabawki mogą być jednocześnie zabawkami edukacyjnymi. Dźwięki i światła intensywnie wspierają proces zapamiętywania informacji, co sprawia, że dziecko uczy się, doskonale się przy tym bawiąc. W przypadku zabawek interaktywnych warto zachować umiar zwłaszcza w przypadku maluszków, które łatwo jest przebodźcować. Jednak mądre korzystanie z tego typu zabawek z pewnością przyniesie wiele korzyści, a przede wszystkim sprawi mnóstwo radości dziecku.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij