ulicamalucha.pl

Blog tematyczny o rodzinie, dziecku i ciąży.

Rodzina

Centyl – co to jest?

Centyl – co to jest?

Każda kobieta, która zostaje mamą musi zapoznać się z nową miarą – centylem. Siatka centylowa to metoda oceny rozwoju fizycznego dzieci. Dzięki niej położne, lekarze oraz same mamy mogą sprawdzić, czy ich dzieci rosną prawidłowo (przebieg wzrostu, masy ciała, wielkości główki). Jak to wygląda w praktyce? Odpowiedź poniżej.

Co to jest centyl?

Gdy pojawia się w domu noworodek bacznie obserwuje się jego rozwój. Maluch powinien bowiem z każdym tygodniem przybierać na wadze oraz rosnąć. Rodzice często nie wiedzą, czy ich pociecha prawidłowo się rozwija, dlatego też położne i pediatrzy zalecają, by sięgnąć po siatki centylowe. Jak czytać siatki centylowe? Jest to bardzo proste. Zostały stworzone siatki centylowe zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek. Znajduje się na nich oś pozioma, która odpowiada za wiek dziecka, jak i oś pionowa, która określa oceniany parametr. Rodzice mogą więc sprawdzić, czy w danym okresie życia dziecka ich maluch przy konkretnym wzroście osiągnął prawidłową wagę. Warto jednak wziąć pod uwagę, iż jest to wskaźnik uniwersalny, który stosowany jest do dzieci zdrowych, prawidłowo rozwijających się. Inaczej bowiem oceniane są np. wcześniaki lub maluchy, które urodziły się z określonymi chorobami. W takim przypadku zawsze warto rozwój dziecka skonsultować z lekarzem.

Dlaczego tak ważne jest obserwowanie rozwoju dziecka?

Kiedy dziecko się rodzi, pracownik służby zdrowia odnotowuje wzrost i wagę dziecka. Długość mierzona jest od czubka głowy do stóp dziecka, natomiast waga mierzona jest cyfrową wagą. Pracownik służby zdrowia upewnia się również, że dziecko ma wszystkie parametry prawidłowe. Niezwykle ważne jest, by kontrolować to, czy maluch przybiera na wadze i czy rośnie. Dlaczego? Gdy pojawiają się pierwsze oznaki do niepokoju (gdy maluch np. traci na wadze) potrzebna jest natychmiastowa kontrola u specjalisty.

Rozwój dziecka na wczesnym etapie jego życia

W pierwszych latach życia dziecko przechodzi rozwój fizyczny i umysłowy. W tym okresie rozwój odbywa się w szybkim tempie. Dziecko przychodzi na świat z pewnymi umiejętnościami i cechami, z których będzie korzystało, dorastając i ucząc się. Ważne jest, aby zapewnić dzieciom miłość i opiekę, których potrzebują w tym czasie, aby pomóc im zdrowo się rozwijać. Pierwsze kilka lat życia to ważny etap w życiu człowieka. Ludzie rozwijają się w tym okresie i uczą się ważnych umiejętności życiowych. To także czas, kiedy dzieci rozwijają swoje ciała i osobowości. Ludzie rozwijają się w różnym tempie; niektórzy uczą się czytać wcześnie, podczas gdy inni uczą się w wieku ośmiu lat lub później. Rozwój dzieci jest w dużej mierze zdeterminowany przez ich genetykę, odżywianie, środowisko i wagę urodzeniową. Cechy fizyczne dzieci zmieniają się podczas tej fazy – zwłaszcza ich wzrok i słuch. Wzrok rozwija się poprzez patrzenie na przedmioty. Słuch rozwija się poprzez słuchanie dźwięków; ludzie uczą się również mówić w tym czasie. Dzieci uczą się także chodzić, przechodząc z pozycji siedzącej do stojącej.

Udostępnij