ulicamalucha.pl

Blog tematyczny o rodzinie, dziecku i ciąży.

Rodzina

Czy wiesz, jak zbić wysoką gorączkę?

Czy wiesz, jak zbić wysoką gorączkę?

Organizm dąży do utrzymania stałej ciepłoty. Jeśli dojdzie do podwyższenia temperatury ciała, to wskazuje to na jakieś nieprawidłowości. Bardzo często gorączka świadczy o infekcji, ale może być także objawem innego schorzenia. Ważne jest to, jakie towarzyszą temu dodatkowe symptomy. Warto od razu zaznaczyć, że gorączka jest czymś wręcz wskazanym. Za jej pomocą organizm próbuje zwalczyć chorobotwórcze drobnoustroje. Należy jednak uważać, bo zbyt wysoka może zagrażać zdrowiu lub nawet życiu. Warto znać sposoby na obniżenie gorączki.

Jakie są objawy gorączki?

Za regulowanie temperatury ciała odpowiada przede wszystkim mózg. W przypadku homeostazy organizm utrzymuje temperaturę ciała 36,6 stopni Celsjusza. O gorączce można mówić, gdy przekracza ona 38 stopni Celsjusza. Oczywiście nie należy jej jeszcze zbijać. Jest to prawidłowy objaw, który świadczy o podjęciu walki z patogenami. Organizm mobilizuje siły, wytwarza zwiększoną ilość limfocytów. Gorączka staje się niebezpieczna dla zdrowia, gdy przekroczy 41 stopni Celsjusza. Towarzyszy temu szereg objawów, czyli szkliste oczy, senność, bóle głowy i mięśni, drgawki, ogólne rozbicie, uczucie rozpalenia. Mogą nawet pojawić się omamy. Przy gorączce 40-41 stopni Celsjusza chory staje się znużony i rozdrażniony, występują poty, skóra staje się wilgotna.

Jak zbić wysoką gorączkę?

Jako że zbyt wysoka gorączka nie jest korzystna dla organizmu, szczególnie jeżeli utrzymuje się przez długi czas, to warto pomyśleć o jej zbiciu. Nie powinno się jednak tego robić, aż temperatura nie wskaże na 40 stopni Celsjusza. Przy wysokiej gorączce można sięgnąć po apteczne leki przeciwgorączkowe. Są także specjalne czopki na gorączkę. Popularne jest stosowanie paracetamolu, ibuprofenu, niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W przypadku dzieci bardzo popularne są rozmaite syropy o słodkim smaku, które zawierają w składzie substancje o działaniu przeciwgorączkowym. Pamiętać należy o tym, aby leki zawsze stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Przed podaniem należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania.

Co pomoże obniżyć temperaturę ciała?

Jest wiele domowych sposobów na zbijanie gorączki. Nie trzeba od razu sięgać po leki z apteki. Od wieków do obniżenia ciepłej ciała stosuje się zimne okłady. Wystarczy owinąć woreczek z lodem ręcznikiem i położyć go w okolicach pachwin, na czole i karku. Można również zanurzyć ręcznik w zimnej wodzie i trzymać go w wyżej wymienionych miejscach przez 20 minut. Ochładzać warto także łydki. Kolejnym sposobem będzie wzięcie chłodnej kąpieli. W ten sposób dojdzie do szybszego zbicia gorączki. Oczywiście woda nie może być zbyt zimna, aby uchronić się przed szokiem termicznym. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż kwadrans. Bardzo ważne jest także nawadnianie organizmu ze względu na wzmożone pocenie. W zbijaniu gorączki pomaga picie ciepłej wody z cytryną i miodem lipowym. Z pomocą przychodzi również napar lub sok z czarnego bzu, malin, kwiatu lipy. Bardzo pomaga też syrop z pączków sosny, wywar z kory wierzby.

Udostępnij