ulicamalucha.pl

Blog tematyczny o rodzinie, dziecku i ciąży.

Rodzina

Jakie są objawy nadczynności i niedoczynności tarczycy?

Jakie są objawy nadczynności i niedoczynności tarczycy?

Wiele osób boryka się z chorobami tarczycy. Niestety wiąże się to z wystąpieniem szeregu nieprzyjemnych dolegliwości. Objawy nadczynności i niedoczynności tarczycy są różne, dlatego kluczowa staje się diagnostyka w celu znalezienia źródła problemu i wyeliminowania go. Każda jednostka chorobowa wymaga zastosowania innej metody leczenia. Ze schorzeniami tarczycy borykają się głównie kobiety, ale mogą one dotyczyć także mężczyzn, osób w różnym wieku.

Jakie są objawy nadczynności tarczycy?

Jeśli tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo, to niestety wpływa to niekorzystnie na pracę całego organizmu. Schorzenia tego narządu powinny być leczone, aby nie dopuścić do nasilenia objawów i wystąpienia szeregu dodatkowych dolegliwości. O niedoczynności tarczycy można mówić w przypadku niedostatecznego wydzielania hormonów. Dochodzi do spowolnienia tempa metabolizmu. Pacjenci z niedoczynnością tarczycy borykają się z zaparciami. Przybierają łatwo na wadze, niezależnie od stosowanej diety. Charakterystyczne dla tej jednostki chorobowej jest także wystąpienie wodobrzusza. Spowalnia praca serca, zmniejsza się również tolerancja na wysiłek. U osób z niedoczynnością tarczycy stwierdza się wystąpienie płynu w worku osierdziowym. Chory uskarża się na senność, zaburzenia pamięci, spadek siły mięśniowej, obfite miesiączki, suchą skórę, obrzęki i nadmiernie wypadające włosy.

Po czym poznać niedoczynność tarczycy?

O nadczynności tarczycy można mówić w przypadku nadprodukcji hormonów. Dochodzi do znacznego przyspieszenia metabolizmu. Spada masa ciała, pacjentowi towarzyszą biegunki. Pojawia się także uczucie niepokoju, nerwowość, rozdrażnienie. Przy nadczynności tarczycy występuje drżenie rąk, przyspieszenie pracy serca. Pacjent zmaga się z bezsennością. Specyficznym objawem jest także wytrzeszcz oczu, pojawia się również nadmierna potliwość. U kobiet z nadczynnością tarczycy miesiączki są skąpe. Charakterystycznym objawem jest także powiększenie tarczycy. Szyja wygląda na opuchniętą. Do objawów nadczynności tarczycy zalicza się także wysokie ciśnienie, osłabienie mięśni, spadek libido.

Problemy z tarczycą

Chora tarczyca daje różne objawy, dlatego w celu postawienia trafnej diagnozy i wdrożenia skutecznego leczenia niezbędna staje się pogłębiona diagnostyka. Na podstawie wyników morfologii nie można jednoznacznie stwierdzić, co stanowi problem. Oczywiście podstawą są badania laboratoryjne służące do oznaczenia stężenia hormonów TSH we krwi. Na ich podstawie trudno jednak stwierdzić, czy ma się do czynienia z nadczynnością tarczycy, czy może jednak z jej niedoczynnością. Należy wykonać dokładniejsze badania, czyli oznaczenie stężenia poszczególnych hormonów tarczycy w surowicy. W przypadku niedoczynności tarczycy istotne staje się podawanie hormonów w celu przeciwdziałania ich niedoborom leczenie polega głównie na przyjmowaniu lewotyroksyny. Z kolei przy nadczynności tarczycy trzeba zahamować nadmierną produkcję hormonów. Terapia będzie wyglądać nieco inaczej w zależności od objawów zgłaszanych przez pacjenta.

Udostępnij