ulicamalucha.pl

Blog tematyczny o rodzinie, dziecku i ciąży.

Rodzina

Czy wiesz, kiedy są pierwsze objawy ciąży?

Czy wiesz, kiedy są pierwsze objawy ciąży?

Niektóre panie zachodzą bardzo szybko w ciążę, inne starają się o poczęcie przez dłuższy czas. Na skutek zapłodnienia ciało zaczyna się mocno zmieniać. Decydują o tym w dużej mierze hormony. Pierwsze objawy ciąży mogą zostać pomylone przykładowo z zatruciem pokarmowym. Warto wobec tego poznać typowe oznaki, które wskazują na to, że doszło do poczęcia dziecka. Na nudnościach i wymiotach się zwykle nie kończy.

Kiedy są pierwsze objawy ciąży?

Na pierwsze objawy ciąży zwykle trzeba trochę poczekać, chociaż u niektórych kobiet pojawiają się one bardzo szybko. Najczęściej symptomy wskazujące na zapłodnienie są mylone z gorszym samopoczuciem, przemęczeniem, problemami trawiennymi. Organizm może bardzo intensywnie zareagować na ciążę. Nie brakuje także kobiet, którym nie towarzyszą żadne nieprzyjemne objawy. Nie można wobec tego jednoznacznie stwierdzić, kiedy pojawią się pierwsze symptomy ciąży i w jakiej postaci. Niektóre kobiety czują je już po tygodniu lub dwóch po zapłodnieniu. Często symptomy są niespecyficzne, więc wiele kobiet nawet nie kojarzy ich z poczęciem. Trudno jednak nie odczuwać żadnych zmian po ponad miesiącu od zajścia w ciążę. Oczywiście nie brakuje kobiet, które zaczynają odczuwać oznaki ciąży dopiero po kilkunastu tygodniach.

Po czym poznać ciążę?

Pierwsze objawy ciąży bardzo często są mylone z okresowym osłabieniem organizmu, przeziębieniem, zatruciem pokarmowym, PMS. Trzeba pamiętać o tym, że ciało kobiety zmienia się każdego miesiąca, zgodnie z cyklem menstruacyjnym. Doświadczanie co miesiąc rozmaitych dolegliwości jest dla wielu pań czymś normalnym. Pierwsze objawy ciąży mogą być mylone z przemęczeniem, niedoborem snu. Bardzo często pojawiają się delikatne skurcze i niewielkie plamienie, co może być odebrane jako początek miesiączki. Zwykle trwa to nie dłużej niż przez dwa dni. Zagnieżdżenie się zarodka może dawać objawy w postaci tkliwości i bolesności sutków, całych piersi. Występuje często zmęczenie, osłabienie, uczucia senności, rozdrażnienie. Charakterystycznymi objawami ciąży są wahania nastroju, bóle głowy, wrażliwość na zapachy, zaburzenia łaknienia, częstomocz.

Czym objawia się ciąża?

Kobiety ciężarne bardzo często odczuwają mdłości, występują u nich także wymioty. Charakterystyczne dla zapłodnienia jest pojawienie się rozmaitych dolegliwości ze strony układu trawiennego typu wzdęcia i zaparcia. Kobiecie towarzyszą bóle w podbrzuszu, zawroty głowy i nawet omdlenia. Charakterystyczne staje się także zaniknięcie miesiączki. U niektórych pań występuje szereg objawów o różnym nasileniu. Po zapłodnieniu bardzo często mają tendencję do szybkiego denerwowania się. Pojawiają się nieuzasadnione ataki złości i płaczu. Rozchwianie emocjonalne wynika w dużej mierze ze zmian hormonalnych. Na początku ciąży dochodzi do dużego wzrostu stężenia progesteronu. Niektóre kobiety tracą apetyt, inne odczuwają wzmożone łaknienie. Może pojawić się także awersja do niektórych pokarmów. Nierzadko występuje również ochota na zjedzenie czegoś, co do tej pory nie znajdowało się w jadłospisie.

Udostępnij