ulicamalucha.pl

Blog tematyczny o rodzinie, dziecku i ciąży.

Rodzina

Dieta karmiącej mamy

Dieta karmiącej mamy

Co jeść karmiąc piersią? Jak powinna wyglądać dieta karmiącej kobiety? Czego nie jeść, gdy karmi się malucha? Na tego typu pytania szuka w internecie odpowiedzi mnóstwo kobiet. Panie, które urodziły malucha chcą dostarczyć mu wszystkiego co najlepsze, dlatego też od razu odstawiają z diety niektóre produkty. Czy słusznie?

Co jeść karmiąc piersią?

Jeszcze kilka lat temu panowało przekonanie, że dieta karmiącej mamy powinna być monotonna. Mamom karmiącym lekarze zalecali dietę, w której podstawą będą gotowane warzywa, gotowany kurczak oraz ryż i jasne pieczywo. Wiele pań tygodniami męczyło się jedząc takie jedzenie, dlatego też szybko rezygnowało z karmienia piersią. Jak się później okazywało, zarówno one same, jak i ich pociechy nie miały dobrych wyników krwi, gdyż w pokarmie dziecka nie znajdowały się cenne składniki odżywcze, witaminy i minerały. Dlatego też szybko stwierdzono, iż mamy, które karmią powinny mieć urozmaiconą dietę, bogatą w owoce, warzywa, ryby, pełnoziarniste pieczywo, kasze, ryże i makarony. Mama, która karmi może też zjeść kawałek czekolady, skosztować tortu, jak i wypić filiżankę kawy.

Czego nie jeść karmiąc piersią?

Jest kilka produktów, które całkowicie trzeba wyeliminować zarówno podczas ciąży, jak i karmienia piersią. Karmiąc maluszka panie nie mogą sięgać po alkohol, surowe mięso (jak np. tatar). I choć niektóre mamy twierdzą, iż kieliszek czerwonego wina na wieczór sprzyja karmieniu, to jednak lekarze zgodnie twierdzą, iż jakikolwiek alkohol podczas karmienia jest zabroniony. Nie są wskazane również produkty, które mogą wywoływać ból brzuszka u maluszka, czyli: orzechy, warzywa strączkowe, ostre przyprawy. Każda mama powinna też ostrożnie podchodzić do owoców sezonowych jeżeli karmi, gdyż w pierwszych dniach życia dziecka wiele produktów może wywołać u niego uczulenie. Zaobserwowano, że truskawki, maliny, jagody często powodują uczulenie u dzieci w pierwszych tygodniach ich życia.

Zdrowo i różnorodnie

Im więcej zdrowych rzeczy będzie jadła mama, tym dziecko otrzyma większą porcję składników odżywczych oraz minerałów z mlekiem mamy. Obecnie położne oraz lekarze zalecają, by mamy nie stosowały restrykcyjnych diet, tylko delektowały się dobrym, pełnowartościowym jedzeniem. Czas karmienia piersią to nie jest też dobry czas, by stawiać na rozmaite diety odchudzające. Utrzymanie zdrowej diety jest niezbędne dla przyszłych mam. Jest to również korzystne dla zdrowia matki i dziecka. Zdrowe odżywianie przed ciążą i karmieniem piersią sprzyja lepszemu zdrowiu i samopoczuciu. Chociaż zdrowe odżywianie przed ciążą może być trudne, ważne jest, aby dokonywać zdrowszych wyborów żywieniowych. Zdrowe odżywianie przed ciążą obejmuje różnorodne produkty spożywcze ze wszystkich grup żywności. Wymaga to również śledzenia tego, co jesz, aby upewnić się, że otrzymujesz wystarczającą ilość witamin i składników odżywczych. przestrzeganie tych wskazówek pomoże Ci czuć się zdrowiej i mieć więcej energii podczas przygotowań do rodzicielstwa.

Udostępnij