Każda mama by chciała, aby jej pociecha nie stwarzała problemów wychowawczych — zarówno w domu, na podwórku jak i w szkole. Niestety matki dzieci z Zespołem Nadpobudliwości Psychoruchowej z Deficytem Uwagi nie mogą tego powiedzieć o swoich maluchach. Zastanawiasz się, czy Twoje dziecko ma ADHD? Spróbujemy Ci pomóc w poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie.
Nie Ty jesteś od diagnozowania (zapamiętaj)
Kiedyś panowało przekonanie, że ADHD ma każde dziecko, które jest niegrzeczne w szkole i nie umie się bawić z innymi dziećmi. Dziś wiemy, że takie opinie były bardzo krzywdzące. W rzeczywistości między byciem niegrzecznym a występowaniem ADHD w żadnym wypadku nie można postawić znaku równości.
W internecie masz dostępne różne kwestionariusze weryfikujące występowanie ADHD (tutaj masz przykład: test na ADHD online). Tego typu ankiety są bardziej adresowane do osób dorosłych, niemniej na stronach, które publikują testy, można również uzyskać wsparcie psychologiczne dla dzieci z ADHD. Warto więc pod takie adresy zaglądać.
Objawy sugerujące, że Twoja pociecha może mieć ADHD
Generalnie ADHD odnosi się do 3 kategorii objawów.
-
Hiperaktywność;
-
Impulsywność;
-
Problemy z koncentracją;
Teraz po kolei omówimy objawy ADHD z każdej z powyższych kategorii. Pamiętaj, że ich występowanie może dotyczyć każdego młodego człowieka. Pamiętaj, że muszą one ujawniać się przy ADHD zarówno w szkole, w domu jak i wśród rówieśników.
Hiperaktywność świadcząca o ADHD u dziecka
-
Twoje dziecko pozostaje bez przerwy w ruchu, cały czas się wierci, nie umie spokojnie wysiedzieć w jednym miejscu, ciągle chodzi po klasie.
-
Nadruchliwość jest zauważalna nawet w sytuacjach, w których należy zachować spokój i dyscyplinę. Jest to szczególnie widoczne podczas lekcji w szkole.
-
Pomimo uwag o zachowanie spokoju, dziecko nie stosuje się do zaleceń. Ewentualnie efekt jest tylko chwilowy.
Problemy z koncentracją
-
Maluch ma problem z wykonywaniem zadań w szkole, które wymagają pracy w skupieniu. Szybko traci nimi zainteresowanie. Brak dłuższego zainteresowania odnosi się też do zabaw — szybko dziecko zmienia zabawy.
-
Podczas lekcji sprawia wrażenie osoby nieobecnej, która jest wyłączona z bieżących spraw. Szybko koncentruje się na tym, co za dzieje się za oknem.
-
Młody człowiek zapomina o zadaniach domowych, czytanie sprawia mu duże trudności.
Impulsywność świadcząca o ADHD u dziecka
Ostatnią grupą objawów, które mogą świadczyć o występowaniu ADHD u dziecka są te związane z impulsywnością. Ich obecność może uwidocznić się w następujących sytuacjach:
-
Dziecko ma skłonność do przerywania innym w trakcie rozmowy (nie potrafi doczekać się swojej kolejki);
-
Impulsywnie przerywa innym uczniom wypowiedzi, wtrąca się w rozmowy innych (nawet gdy te osoby nie proszą o zdanie);
-
Wykazuje zachowania impulsywne i wybuchy agresji;
Jeśli zauważasz u swojego dziecka podobne zachowania — również zauważają je nauczycielki lub opiekunki ze szkoły, może to być sygnał, że warto poszukać pomocy u specjalisty — nawet pedagog szkolny może być odpowiednią osobą, która pokieruje Tobą i Twoim dzieckiem, by ostatecznie stwierdzić, czy problem ADHD dotyczy was.
Czy moje dziecko ma ADHD? (wnioski końcowe)
Pamiętaj, że o ADHD możemy mówić, gdy objawy ze wszystkich 3 kategorii przejawiają się w trzech obszarach życia — rodzina, rówieśnicy, szkoła. Jeśli np. Twoje dziecko ma trudności tylko w szkole, wtedy jest spora szansa, że ADHD go nie dotyczy. Mimo wszystko zawsze warto zaczerpnąć opinii specjalistów.
Artykuł sponsorowany