Bostonka uważana jest za jedną z najczęstszych chorób występujących u dzieci. To wirusowe schorzenie o łagodnym przebiegu, charakteryzująca się wystąpieniem drobnej wysypki skórnej na dłoniach i stopach, a także owrzodzeń jamy ustnej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o chorobie bostonka, jak wygląda i jak z nią walczyć, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Zdobądź odpowiednią wiedzę, aby móc skutecznie z nią walczyć.
Czego dowiesz się z artykułu:
- co to jest bostonka?
- bostonka – jak wygląda?
- bostonka – ile trwa?
- czy bostonka swędzi?
Co to jest bostonka?
Terminem bostonka często określane jest enterowirusowe zapalenie jamy ustnej z wypryskiem, znane również jako choroba dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD). Wywoływana przez wirusy należące do rodzaju enterowirusów takie jak CVA16, CVA6, często błędnie nazywane “wirus bostoński”. Dzieci do lat 10 są najczęściej nią atakowane. Wirus może być łatwo przenoszony z osoby na osobę za pośrednictwem bezpośredniego kontaktu, poprzez np. ślinę. Dzieci są szczególnie narażone na zakażenia w szczególnie zaludnionych środowiskach, takich jak szkoły, żłobki, przedszkola i innych ośrodkach opieki nad dziećmi. Największa liczba zachorowań przypada na okres jesieni i późnego lata.
Bostonka – jak wygląda?
Objawy bostonki są uzależnione od fazy, w której się znajduje, ale należy pamiętać, że każdy przypadek jest inny. Choroba może nie objawiać się wcale zaraz po zakażeniu lub objawy będą skąp. Zazwyczaj są podobne do tych występujących w przypadku innych infekcji wirusowych. Obejmują między innymi:
- gorączkę;
- ból głowy;
- ból gardła;
- ból brzucha;
- senność;
- złe samopoczucie;
- osłabienie mięśni;
- suchość w ustach;
- brak apetytu.
W skrajnych przypadkach może dojść do nudności, wymiotów, biegunki, trudności w oddychaniu i napadowego kaszlu.
Bostonka – ile trwa?
Enterowirusowe zapalenie jamy ustnej jest infekcją wirusową, która często atakuje dzieci. Jego objawy mogą trwać kilka dni lub nawet kilka tygodni, w zależności od ciężkości infekcji. Lekarze zalecają, aby uważnie monitorować stan zdrowia dziecka. Należy unikać kontaktu z innymi dziećmi, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Ważne jest, aby uzyskać poradę medyczną w przypadku utrzymujących się objawów, ponieważ bostonka może być potencjalnie niebezpieczna dla zdrowia dziecka.
Czy bostonka swędzi?
Zmiany skórne pojawiające się w przebiegu choroby nie zawsze są przyczyną świądu. Jeśli tak się dzieje, jest on zazwyczaj łagodny. Zwykle są powodem bólu lub pieczenia. Czas ich trwania waha się od 7 do 10 dni. Po ich ustąpieniu, u niektórych osób, pojawia się łuszczenie skóry na dłoniach i stopach.
Podsumowanie
Enterowirusowe zapalenie jamy ustnej jest infekcją wirusową często przenoszoną przez bezpośredni kontakt. Objawy obejmują przede wszystkim ból brzucha, gardła, senność, złe samopoczucie, brak apetytu, osłabione mięśnie i gorączkę. Aby potwierdzić infekcję, lekarz może przeprowadzić badanie laboratoryjne wykrywając enterowirusy. Leczenie bostonki zwykle polega na przyjmowaniu leków przeciwzapalnych i leków przeciwgorączkowych. Ważne jest także częste mycie rąk i unikanie dużych skupisk, aby nie zarazić więcej dzieci.