ulicamalucha.pl

Blog tematyczny o rodzinie, dziecku i ciąży.

Rodzina

Jak założyć kartę dużej rodziny? Kiedy warto to zrobić?

Jak założyć kartę dużej rodziny? Kiedy warto to zrobić?

Od pewnego czasu funkcjonuje karta dużej rodziny, która uprawnia do wielu zniżek. Kto może założyć taką kartę? Jakie warunki należy spełnić, aby stać się posiadaczem karty dużej rodziny? Jak założyć kartę dużej rodziny i ile to kosztuje?

Karta dużej rodziny dla kogo jest przeznaczona?

Już sama nazwa wskazuje, że karta dużej rodziny przyznawana jest osobom, które mają więcej dzieci. Karta dużej rodziny ile dzieci jest wymaganych, aby ją otrzymać? Trójka wystarczy, aby ubiegać się o jej wydanie. Jednak nie tylko rodzice trójki lub większej ilości dzieci mogą ją otrzymać. Również rodziny zastępcze oraz domy dziecka mogą ubiegać się o taką kartę. Dzięki temu można liczyć na atrakcyjne zniżki na terenie całego kraju.

Jak założyć kartę dużej rodziny?

Wiadomo już, karta dużej rodziny dla kogo jest przeznaczona. Aby ją otrzymać, należy złożyć wniosek. Składa się go w urzędzie gminy odpowiednim do miejsca zamieszkania. Wniosek nie jest trudny do wypełnienia, ale jeśli ktoś ma problemy, to zawsze można poprosić o pomoc urzędnika. Do wniosku należy dołączyć odpowiednie zaświadczenia. Między innymi niezbędne jest oświadczenie dotyczące planowanego terminu zakończenia nauki przez dzieci czy oświadczenie o władzy rodzicielskiej. Wniosek można złożyć także elektronicznie. Z takiej formy mogą skorzystać osoby, które mają profil zaufany lub elektroniczny podpis. Wówczas nie trzeba chodzić do urzędu i tracić czasu na stanie w kolejkach.

Ile czasu trwa rozpatrywanie wniosku?

Wniosek o kartę dużej rodziny może złożyć każdy członek wielodzietnej rodziny, który jest pełnoletni. Taką kartę otrzymują wszyscy członkowie rodziny i każdy jest uprawniony do korzystania ze zniżek. Po złożeniu wniosku trzeba odczekać trochę czasu. Najczęściej jest on rozpatrywany w ciągu miesiąca, a następnie karta przesyłana jest do odpowiedniego urzędu gminy, w której można ją odebrać. Karta ma format karty do bankomatu i są na niej umieszczone informacje dotyczące posiadacza karty.

Ile kosztuje wydanie karty dużej rodziny?

Karta dużej rodziny wydawana jest bezpłatnie. Jednie należy uiścić opłatę, jeśli karta zostanie zgubiona i trzeba będzie wyrobić duplikat. Kartę należy wyrobić na nowo, jeśli się przeprowadzi do innej gminy. Jeśli ktoś jedynie zmieni adres, ale w obrębie tej samej gminy, to nie ma konieczności wydawania nowej karty.

Karta dużej rodziny lokalna i ogólnopolska

Wiele gmin oferuje wydanie karty dużej rodziny o zasięgu regionalnym. W takim wypadku można liczyć na dodatkowe zniżki dla mieszkańców danego terenu. Oczywiście karta dużej rodziny jest uzupełnieniem zniżek, jakie można uzyskać, będąc posiadaczem lokalnej karty dużej rodziny. Zniżki się nie wykluczają. Warto zatem sprawdzić zawsze, czy w gminie nie ma oferowanych specjalnych pakietów dla dużych rodzin. W całym kraju jest wiele miejsc, w których honorowana jest karta dużej rodziny. Dzięki niej dzieci i rodzice mogą znacznie taniej zwiedzić jakieś muzeum czy zabytek, a także można korzystać z tańszej komunikacji czy innych ciekawych ofert.

Udostępnij