ulicamalucha.pl

Blog tematyczny o rodzinie, dziecku i ciąży.

Rodzina

Co na zapalenie spojówek u dziecka?

Co na zapalenie spojówek u dziecka?

Zapalenie spojówek u dzieci, choć jest przypadłością dość powszechną, jest również stosunkowo prostą do opanowania. Choroba ta najczęściej ma podłoże bakteryjne, lecz może się zdarzyć również i tak, że spowodują ją wirusy. Z tego też powodu, zanim podejmie się jakiekolwiek czynności w zakresie pomocy dziecku, przede wszystkim dowiedzieć się trzeba nieco więcej na temat tej przypadłości. Zapalenie spojówek u dziecka objawy, przyczyny i metody leczenia — wszystko, co trzeba wiedzieć o tej chorobie.

Jakie są objawy zapalenia spojówek?

Od czego zatem trzeba zacząć zdobywanie informacji na temat tej przypadłości? Jak można się bez trudu domyślić, najważniejsze jest poznanie choćby w podstawowym zakresie tej choroby. Kluczowe jest oczywiście dowiedzenie się, jakie są jej objawy. Kiedy zatem trzeba zacząć się niepokoić stanem dziecka?
Na szczęście zapaleniu spojówek towarzyszą dość charakterystyczne objawy, które trudno jest pomylić z innymi chorobami. Zaliczyć do nich trzeba przede wszystkim mocno przekrwione oczy, znaczne zmniejszenie szpary oka i obrzęk powieki, a także silne pieczenie oczu, bardzo intensywne łzawienie, a nawet pojawiającą się w oczach ropę.
Z czym można te objawy pomylić? Rodzice, którzy nie mają odpowiedniej wiedzy na temat zapalenia spojówek, często mylą je z przemęczeniem lub niewyspaniem się dziecka. Jest to bardzo poważny błąd, który może nawet wydłużyć proces powrotu malucha do zdrowia.

Co może być przyczyną zapalenia spojówek u dzieci?

Jak więc widać objawy tej choroby są dość jasne i nietrudno jest je pomylić z czymkolwiek innym, jeśli tylko wie się, czego należy szukać. Nic więc dziwnego, że wielu rodziców szuka dalszych informacji na temat przyczyny takiej przypadłości. Co zatem może być odpowiedzialne za zapalenie spojówek u dziecka?
Jak się okazuje, zapalenie spojówek to zdecydowanie jedna z najczęściej występujących chorób oczu u dzieci, lecz również u dorosłych. Odpowiedzialne mogą za nią być bakterie, wirusy, lecz także grzyby, różnego rodzaju pasożyty takie jak robaki lub larwy much, a nawet alergeny. Często zauważa się, że zapalenie spojówek powstaje w wyniku mechanicznego urazu oka, po dostaniu się do niego kurzu lub dymu. Z zapaleniem spojówek często mają do czynienia osoby przebywające w zbyt intensywnie klimatyzowanych pomieszczeniach z powodu nadmiernie wysuszonego powietrza.

Co na zapalenie spojówek będzie najlepsze?

Jak można się bez trudu domyślić, czas i metody leczenie zależne są od tego, co spowodowało zapalenie spojówek. Jeśli przyczyna jest bakteryjna, wtedy najczęściej stosuje się specjalne krople z antybiotykiem. Taka terapia trwa zwykle około 5 dni.
Nieco poważniej to wygląda w przypadku zakażenia wirusowego. Leczenie trwać może nawet do 3 tygodnie, a podawane są wtedy specjalne środki przeciwwirusowe. Oczywiście zalecane jest także, aby przez cały czas leczenia bez względu na przyczyny podawać dziecku krople nawilżające do oczu. Dodatkowo zaleca się, aby regularnie, przynajmniej raz dziennie przemywać dziecku oczy, co pomoże usuwać z nich np. gromadzącą się ropę.

Udostępnij